Menu
Tablet menu
A+ A A-

Zoti nuk mё ka braktisur kurrë. ( Giovanni D. )

Pёrshёndetje! Për ata që nuk mё njohin quhem Giovanni. Jam rritur në një familje besimtarёsh; mami im më ka folur shumë për Biblën dhe i jam falenderues për këtë. Duke u rritur, braktisa për arsye të ndryshme fjalёn e Zotit që e kisha dëgjuar gjithmonë qё nga mosha 6 vjeç. Kur vëllai im Donato u kthye në besim, ai më bëri të mendoj për të korrigjoj jetën time para se të ishte tepër vonë. Tani unë jam  53 vjeç dhe Zoti kurrë nuk më ka braktisur. 

faleminderit Perëndisë.

 Giovanni D.

                                                                                                                                                                                                                                                

 

Zoti nuk mё kishte braktisur! ( Felice D. )

 

Njohja ime e vërtetë me Zotin filloi gjashtë vjet më parë pёrmes vjerrёs time.

Fillova të marrë pjesë në takime rregullisht, por në një moment pak a shumë dy vjet më parë u largova plotësishtё nga të gjithё. Ndërkohë më kanё ndodhur shumë padrejtësi dhe kam kryer kaq shumë mëkate deri në atё pikë sa ndjeja si një asfiksi të brendshme. Kuptova se mёkati dhe krenaria ishёn duke i dhёnё fund jetёs sime dhe se e keqja ishte gati për të fituar betejën, por Zoti pavarёsishtё tё gjithave nuk mё  kishte braktisur, përkundërazi  ka qenë gjithmonë pranë meje.  Para se tё bija plotësisht nё humbje, një ditë ndjeva sikur një dorë më preku zemrën dhe një paqe e gëzim shpërthyen në mua. Në atë moment kuptova se i përkisja Zotit dhe se duhet të jetoja për të.

Faleminderit Zot për gjithçka që bën. Amen

Felice D.

 

Një paqe të madhe në zemrën time (Felicetta Ganci )

Me një përshëndetje për të gjithë po prezantoj veten time, unё quhem Felicetta Ganci.

Do t`ju tregoj se si e njoha Zotin: ishte në vitin 1991 kur gjeta një vend punë të re. Dhe aty njoha një grua me emrin Maria Arcuri. Ajo më foli për Jezusin. Mё pёlqente teksa dёgjoja për Jezusin. Maria më bëri të kuptoja se Jezusi vdiq për mua dhe për mëkatet e mia. Pastaj më pyeti nëse mund të mё vizitonte në shtëpi dhe të sillte edhe dikё me vete pёr tё mё folur pёr Jezusin. Kur flitej pёr Jezusin ndieja gëzim nё zemrën time, më pëlqente ideja që tё vinin në shtëpinё time pёr tё dëgjuar gjithmonё e më shumë. Kur dëgjoja tё flitej pёr Zotin ishte sikur të gjitha problemet në jetën time tё zhdukeshin në atë moment dhe ndihesha e lumtur dhe e qetë sikur tё kisha një paqe të pafundme në zemrën time dhe ndieja aq shumë dashuri për Zotin. Kur dëgjoja tё flitej për Zotin ekzistonte vetëm Ai në mendjen time. Kështu erdhi dita që Maria së bashku me Gasparen dhe gruan e tij erdhёn pёr vizitё nё shtёpinё time. Mund të them se në atë moment ndieja paqe në shtëpi edhe brenda vetes time. Ndihesha shumë e  lumtur që ata ndodheshin në shtëpinë time. U fillua të lutej, dhe ndërsa dëgjoja lutjet ndieja plot gëzim dhe lumturi nё zemrёn time. Dhe që nga ajo ditë diçka ndryshoi tek unë. Fillova edhe unё ti lutem Zotit Shpëtimtarit tim Jezus, dhe besimi im forcohej gjithnjë e më shumë. Duke u lutur i kërkova Zotit shumë gjëra që ishёn tё nevojshme pёr mua dhe Ai dëgjonte lutjet e mia dhe më pёrgjigjej. Ndieja qё duhej tё bёja mё shumё pёr Zotin, Ai vdiq nё kryq pёr mёkatet e mia, dёgjonte lutjet pёr nevojat e mia, edhe kjo gjё pёr mua nuk ishte e mjaftueshme, të lutem dhe tё kem besim tek Ai. Dhe kështu nё dhjetor 2008 e pranova Atё si Zotin Shpёtimtarё nё jetёn time dhe e falënderoj për çdo gjë që ka bërë për mua dhe familjen time.

Felicetta G.

 

 

Alkooli, droga dhe okultizmi ( Oliver Fischer )

 

Kur isha 19 vjeç, në pranverën e vitit 2000, ndodhesha në një stacion të vogël Vogtland (Gjermani) dhe aty ishte një besimtar i ri, i cili shpёrndante fletushka në lidhje me temën e drogës dhe se si të liroheshe plotësisht. Isha duke ecur me miqtë e mi aty në stacionin dhe mora një fletushkё me vete në shtëpi. Kthimi im nё besim filloi pas leximit së asaj fletushke.

Kur isha 15 vjeç, fillova të merrja pjesë nё një grup që solli shumë ndryshim në jetën time. Në shkollë shkoja shumё keq. Takohesha me shokët e mi në një fabrikë të vjetër për të pirë alkool, konsumuar drogë, pёr tё pirё duhan hashash dhe praktikuar okultizmin. Policia më njihte shumë mirë. Ishte vdekja e një mikut tim qё mё bёri tё reflektoja, brenda meje nuk ishte e qetë. Isha i zhgënjyer, i trishtuar, nuk mundesha mё! Një ditë u vura nё kërkim tё Perëndisё. Pasi lexova fletushkёn qё fliste për drogёn, doja të dija më shumë dhe kam shkruar direkt nё adresën qё tregohet prapa saj. Pas disa ditësh mora njё literaturë tjetër të krishterë. Një ditë u mbylla në banjo, u gjunjёzova pёr të kërkuar Zotin.

Ndjeva diçka ndryshe në jetën time, rrëfeva mëkatet e mia Jezus Krishtit. Pas disa orësh fillova tё ndieja probleme. Nuk arrija tё përqendrohesha dhe kisha vështirësi për t'u lutur.

Dëgjova një zë që më thoshte: Ti mё përket mua.! Nuk mund të largohesh kёshtu.!

U kujtova që disa vite më parë nën efektin e drogës i kisha shitur shpirtin djallit. Isha i paralizuar nga frika, por mora forcё edhe thërrita në emër të Jezus Krishtit: "MЁ LER TЁ LIRЁ" dhe kështu ndodhi, sepse Jezusi është më i fortë, me Të kemi fitoren.

Sot unё jam i lirë, falë Zotit, dhe gjithashtu hoqa dorё nga pirja e duhanit.

Lutja ime është që miqtë e mi tё mund të njohin Jezusin i cili ka vdekur për ta.

 Oliver Fischer

 

News

deshmi

  • 1
  • 2
  • 3
Francesco Spatola

Francesco Spatola

07-04-2016 Hits:735 Dëshmi Samuel Soccio - avatar Samuel Soccio

Giuseppe B.

Giuseppe B.

08-02-2017 Hits:579 Dëshmi Samuel Soccio - avatar Samuel Soccio

Orkida

Orkida

12-12-2014 Hits:1049 Dëshmi Samuel Soccio - avatar Samuel Soccio

Style I Style II Style III