Menu
Tablet menu
A+ A A-

Dëshmia e një Myslymani

Unë u rrita si nje mysliman i devotshem. Kur isha i ri, babai me shtynte me zor qe te shkoja ne xhami dhe te zbatoja te gjitha ritet e zakonet.

Por mua s'me pelqente te lutesha me te shtyre! Shpesh i thirrja Zotit me lot ne sy: "Zot, dua te te njoh. Me fol!"
Njehere, isha ulur ne tren afer nje te huaji te quajtur Bill. Biseduam dhe filluam te njiheshim me njeri-tjetrin. E takova ate perseri pas ca
kohesh. U habita kur degjova se ai ishte kristian. Me tregoi nje Kuran. Me pyeti: "Une jam kristian dhe kam nje Kuran.

Ti je mysliman - a ke nje Dhiate te Re?""Jo, perse duhet ta kem? Eshte e ndaluar"- iu pergjigja."A mund ta ma tregosh vargun ne Kuran, qe e ndalon kete?", me pyeti ai. Une s'mundja. E kisha degjuar nga Imami qe ishte e ndaluar.Billi me tregoi vargun ne Kuran qe thote se ne duhet te lexojme edhe librat e hershem, jo vetem Dhiaten e Re (Ungjillin), por gjithashtu edhe Moisiun dhe Profetet. Njeheretjeter, i bera pyetjen Billit: "E si mund te kete bir Perendia? Do te digjesh pergjithmone ne ferr po e besove kete. Lerme te te shpetoj nga ky besim i rreme".Ai m'u pergjigj: "Ji i sinqerte dhe mos e refuzo te verteten. Perendia te  krijoi dhe Ai eshte ne gjendje te te jape pergjigje. Pyete Ate!" Keto fjale sikur nisen nje stuhi ne zemren time! Deri ne ate kohe, une isha i ambientuar me zakonet islamike. Billi me tha: "Ulu ne gjunje ne dhomen tende dhe pyete Perendine ne emrin e  Budes, te zotit te hinduve, ne emrin e Muhamedit dhe ne emrin e Jezusit. Shih se kujt emri do i pergjigjet Ai."Lava fytyren, mbylla deren e dhomes sime, mbylla dritaren, dhe u gjunjezova para Perendise dhe i thashe: "Zot, une te jam lutur Ty gjate gjithe  ketyre viteve. Ti e di zemren time. Une dua te te njoh Ty. Fol me mua. Ti je Perendia qe me krijoi. Eja tek une ne emrin e Budes."Prita. Asnje pergjigje."Eja tek une ne emrin e perendive Hindu. Nese deshiron, une do t'i adhuroj te gjitha keto perendi."Asgje nuk ndodhi per 10 minuta. Pastaj u luta ne emrin e Muhamedit me nje zemer te renduar. Gjate gjithe ketyre viteve, i isha lutur Allahut. Me lot ne sy, prita per 10, 20, 30 minuta. Asnje pergjigje.Pastaj, pa deshire, thashe: "Nese do qe une te lutem ne emrin e Jezusit, atehere te lutem eja dhe fol me mua." Nuk m'u desh te prisja 30 minuta:ne ate moment, m'u be sikur dikush hyri ne dhome. M'u ngriten qimet e kokes perpjete! Ndjeva sikur dikush po me prekte qe nga koka deri tek kembet.Degjova nje ze qe me tha: "Omar, Une jam Jezusi, Zoti yt. Une te dua. A deshiron te dish me shume?"Une therrita: "Jo, Zoti im. Une te besoj Ty. Qe tani e tutje, Ti je Zoti im. Sot, Ti me je pergjigjur".Nuk kisha gjume ate nate. U pagezova shume shpejt pas kesaj ngjarjeje, dhe sot i sherbej Jezusit.

 Mare nga: http://www.lwbc.co.uk

News

Noa S.

Noa S.

08-11-2018

deshmi

  • 1
  • 2
  • 3
Largohu nga katolicizmi.(Orazio T.)

Largohu nga katolicizmi.(Orazio T.)

11-04-2016 Hits:1051 Dëshmi Samuel Soccio - avatar Samuel Soccio

Atij i qoftë lavdia. (Leonardo Bux)

Atij i qoftë lavdia. (Leonardo Bux)

24-04-2016 Hits:858 Dëshmi Samuel Soccio - avatar Samuel Soccio

Style I Style II Style III